Iga Świątek: Podsumowanie statystyczne występów w singlu w turnieju Roland Garros 2021

Iga Świątek szła jak burza przez turniej French Open w grze pojedynczej, ale w ćwierćfinale została zatrzymana przez Greczynkę Marię Sakkari. Warto przyjrzeć się statystykom, które wykręciła polska tenisistka podczas rywalizacji na kortach Rolanda Garrosa.


Iga Świątek przystąpiła do turnieju w Paryżu jako obrończyni tytułu. Rok temu wygrała French Open bez straty seta. W tym roku została pokonana przez Marię Sakkari. Przed tym pojedynkiem nasza najlepsza tenisistka zaliczyła serię 11 zwycięstw z rzędu na kortach Rolanda Garrosa bez straty seta.


W tegorocznej edycji Polka zagrała pięć spotkań. Najdłużej na boisku znajdowała się podczas meczu IV rundy z Martą Kostjuk, kiedy obie panie grały ze sobą przez godzinę i 34 minuty. Natomiast zdecydowanie najłatwiej poszło Idze w spotkaniu z Rebeccą Peterson, gdy zawodniczki rywalizowały przez godzinę i 2 minuty. W tym samym spotkaniu Iga straciła tylko dwa gemy i zanotowała dwanaście niewymuszonych błędów.


Dokładnie tyle samo widzieliśmy na koncie Igi w spotkaniu III rundy z Anett Kontaveit. W tamtym pojedynku Polka dała popis w drugim secie, gdzie zaliczyła zaledwie jeden niewymuszony błąd, a jej rywalka dwanaście. Estonka grała wówczas wspaniale w pierwszym secie, ale i tak musiała uznać wyższość 20-latki z Raszyna.


Foto: AFP

Poniżej publikuję tabelę ze statystykami Igi Świątek. Liczby podliczyłem dzięki uprzejmości aplikacji Flashscore. Co może się rzucić w oczy? Choćby mała liczba asów serwisowych naszej mistrzyni. Łącznie było ich pięć, a dokładnie tyle samo zanotowała na swoim koncie Maria Sakkari w spotkaniu z Polką. Z drugiej strony trzeba uczciwie powiedzieć, że Greczynka jest specjalistką od asów serwisowych.


Poza tym gdyby jeszcze raz zerknąć na błędy, to warto zwrócić uwagę na serwis Polki. Rok temu Iga, gdy wygrywała turniej w Paryżu, zapisała na swoim koncie dziewięć podwójnych błędów w siedmiu meczach. W tym roku nasza tenisistka zanotowała jeden podwójny błąd więcej, ale przy rozegraniu dwóch potyczek mniej. W pięciu meczach tegorocznej rywalizacji na kortach Rolanda Garrosa Iga przebywała na korcie łącznie równo przez siedem godzin.


Iga Świątek – Roland Garros 2021 w liczbach

wydarzenie liczba
Wygrane sety 8
Wygrane gemy 57
Wygrane tie-breaki 1
Przegrane gemy 32
Przegrane sety 2
Asy serwisowe 5
Podwójne błędy 10
Zagrania kończące 106
Błędy niewymuszone 95
Punkty po pierwszym serwisie 120/166 – 72% skuteczności
Punkty po drugim serwisie 65/124 – 52% skuteczności
Wygrane punkty przy siatce 32/48 – 66% skuteczności
Czas spędzony na korcie 7 godzin – średnia 1 godzina i 24 minuty na mecz

Polka co prawda odpadła w ćwierćfinale i nie zasmakowała obrony tytułu, ale to i tak był świetny turniej w jej wykonaniu. Warto podkreślić, że tegoroczny Roland Garros miał niecodzienną stawkę półfinalistek. Wśród czterech najlepszych tenisistek turnieju nie było żadnej przedstawicielki pierwszej dziesiątki rankingu WTA.


Teraz przed Igą i pozostałymi zawodniczkami krótki sezon na trawie, a później rywalizacja na igrzyskach olimpijskich w Tokio, gdzie Świątek celuje w najwyższe laury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *