Na korcie zawodowym zadebiutowała w wieku 13 lat. Później dokonywała rzeczy niemożliwych

Kiedy debiutowała na zawodowych kortach, wiele osób mówiło, że jej kariera będzie wyjątkowa. Nie było to błędne myślenie. Jej forehand i wspaniała praca nóg dobijały rywalki. Efektem tego były wydarzenia m.in. z 1988 roku. Steffi Graf zgarnęła więcej niż pełną pulę.


Niewielu ekspertów i kibiców tenisa wierzyło, że powrót dyscypliny na igrzyska olimpijskie w 1988 roku będzie miał tak olbrzymie znaczenie dla dziejów tego sportu. Wszystko za sprawą Niemki Steffi Graf, która wówczas na dobre zdominowała żeńskie rozgrywki. 19-latka szła jak burza przez wszystkie turnieje, w których uczestniczyła.


Tenisowy kosmos

Turnieje wielkoszlemowe zgarniała jak na zawołanie. Rozpoczęła od wygrania Australian Open, następnie zwyciężyła kolejno we French Open, Wimbledonie oraz US Open. Niemka wywalczyła klasycznego szlema, ale była w tak kosmicznej formie, że marzyła także o złocie olimpijskim w Seulu. Na koreańskich kortach Graf znów nie miała sobie równych, pokonując w finale wielką rywalkę, Argentynkę Gabrielę Sabatini. Z tą samą tenisistką mierzyła się także w końcowej rozgrywce w US Open.


Niemka skompletowała zwycięstwa we wszystkich turniejach wielkoszlemowych i do tego dołożyła złoto olimpijskie. Graf tym samym zapisała na swoim koncie Złotego Wielkiego Szlema jako pierwsza tenisistka w historii i do tej pory jedyna.


W roku 1988 Graf zeszła pokonana z kortu zaledwie dwa razy. Był to przełomowy rok dla tenisa nie tylko ze względu na Złotego Wielkiego Szlema, ale także ze względu przerwania dominacji Martiny Navratilovej na kortach w Wimbledonie. Legendarna zawodniczka była tam niepokonana od 1982 roku. Jeszcze w 1987 roku reprezentująca USA tenisistka pokonała Graf w finale Wimbledonu, ale rok później była już zmuszona opuścić tron. Co ciekawe obie panie grały ze sobą łącznie osiemnaście razy i zanotowały na swoim koncie po dziewięć zwycięstw.


Uniwersalność to jej drugie imię

W trakcie swojej kariery Steffi Graf wygrała 22 turnieje wielkoszlemowe, co klasyfikuje ją aktualnie na trzecim miejscu na liście wszechczasów. Warto jednak podkreślić, że raczej żadna tenisistka w historii dyscypliny nie była tak uniwersalna jak Niemka. Wygrywała ona bowiem co najmniej cztery razy każdy turniej wielkoszlemowy.


Wybitną tenisistkę doceniały także rywalki z kortu. Chris Evert powiedziała kiedyś o Graf następujące słowa: „Steffi Graf jest najbardziej wszechstronną zawodniczką w historii. Martina [Navratilova] wygrała więcej turniejów na szybkich kortach, a ja wygrałam więcej na wolnych kortach, ale Steffi pojawiła się w światowym tenisie i zdobywała sporo tytułów na kortach z obiema nawierzchniami”.

Sama Graf często podkreślała, że najlepiej czuła się na trawie. Ma to pewne odzwierciedlenie w statystykach, bo Niemka wygrywała Wimbledon aż siedem razy.


Mistrzyni forehandu

Właśnie forehand był kluczową bronią Steffi Graf w rywalizacji z przeciwniczkami. Uderzenia Niemki z forehandu generowały olbrzymią szybkośc i sprawiały olbrzymie problemy rywalkom. Ponadto legendarna zawodniczka rzadko się myliła w zagraniach z forehandu. Precyzję opanowała do perfekcji. Graf miała na korcie pewne wyczucie, które pozwalało jej się znaleźć w odpowiednim miejscu i czasie, by posyłać nokautujące zagrania.


Warto także podkreślić, że Graf miała potężny bekhend. Tak się jednak złożyło, że używała go rzadko. Serwis również był mocną stroną Niemki. Potrafiła ona zagrywać swoje podanie z prędkością około 170 km/h. Mówiąc o atutach, nie można także pominąć świetnej pracy nóg i przygotowania kondycyjnego.


Steffi Graf – jedyna i niepowtarzalna/ Foto: The Guardian

Wielkie statystyki

Wiemy już, że Graf zanotowała na swoim koncie olbrzymią liczbę zwycięstw w turniejach wielkoszlemowych, ale warto także zauważyć inną kwestię. Niemka w swojej karierze wygrała aż 19 meczów bez straty gema. To rzadko spotykana sytuacja w światowym tenisie. Z 19 spotkań siedem miało miejsce na imprezach wielkoszlemowych.


Steffi Graf zwyciężyła w 107 turniejach gry pojedynczej, grając w 138 finałach. Zanotowała także 11 wygranych w deblu, przy rozegraniu 18 finałów. W całej karierze Niemka wygrała 900 spotkań, a przegrała 115. Przez rekordową liczbę tygodni (377) była sklasyfikowana na pierwszym miejscu w rankingu WTA.


Małżeństwo z legendą

Steffi Graf zakończyła karierę w 1999 roku w wieku zaledwie trzydziestu lat. Dwa lata później wzięła ślub z legendarnym amerykańskim tenisistą, Andreą Agassim. Para doczekała się dwójki dzieci i obecnie mieszka w USA. Dwójka wybitnych sportowców angażuje się w akcje charytatywne. Po wielu latach od zakończenia kariery zarówno Graf, jak i Agassi mogą odczuwać dumę. Łącznie zwyciężyli bowiem w 30 turniejach wielkoszlemowych. Takiemu małżeństwu nikt nie podskoczy!


Czytaj także:
Iga Świątek: Podsumowanie statystyczne występów w singlu w turnieju Roland Garros 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.