25/06/2024

Sportowy Fanatyk

Strona dla fanów sportu. Znajdziesz tu kalendarium urodzinowe, aktualności, ciekawostki oraz wspomnienia z pamiętnych wydarzeń sportowych.

Nie jest pięknie. Porównanie Polski i Meksyku w meczach otwarcia mundiali

2 min read

Nadszedł wyczekiwany dzień. Reprezentacja Polski rozpoczyna rywalizację na mistrzostwach świata w Katarze. Dotychczas w XXI wieku nasi piłkarze fatalnie grali w meczach otwarcia mundiali. Tymczasem nasz najbliższy rywal – Meksyk – bryluje pod tym względem.

Ostatni raz reprezentacja Polski wygrała pierwszy mecz mistrzostw świata w 1974 roku, kiedy pokonała Argentynę 3:2. Na kolejnych trzech mundialach zawsze na inaugurację notowaliśmy bezbramkowy remis. Było to kolejno z: RFN, Włochami i Maroko. Prawdziwa katastrofa nadeszła w XXI wieku.

Braliśmy udział w mistrzostwach świata w latach 2002, 2006 i 2018. Za każdym razem przegrywaliśmy na otwarcie, co mocno komplikowało dalszą sytuację. Nigdy nie wyszliśmy z grupy, gromadząc zawsze trzy punkty.

Na mistrzostwach świata w Katarze zagramy w pierwszym spotkaniu z Meksykiem. El Tri choćby w XXI wieku fenomenalnie spisują się na otwarcie. Po pierwsze zagrali na dwóch mundialach więcej niż Biało-Czerwoni, a po drugie wygrali aż cztery pojedynki! Mają więc niesamowitą skuteczność zwycięstw wynoszącą 80 procent. Jedyny remis (1:1) zanotowali w 2010 roku, kiedy zagrali z gospodarzem mundialu – RPA.

Na ostatnich mistrzostwach w Rosji, kiedy my przegraliśmy z Senegalem 1:2, to Meksyk pokonał Niemcy 1:0.

Gdyby tylko patrzeć na przeszłość to wszystko wskazuje na to, że Meksyk pokona nas na mundialu w Katarze. Każda dobra, jak i zła seria musi się jednak skończyć. Może to będzie ten dzień, kiedy reprezentacja Polski przełamie złą passę. Nie chodzi tutaj tylko o sam inauguracyjny mecz turnieju.

Drugą sprawą jest fakt, że po raz ostatni wygraliśmy z Meksykiem w 1978 roku. To był mecz w ramach mundialu w Argentynie. Od tam tamtego czasu Polska zagrała pięć meczów towarzyskich z Meksykiem. Dwa razy zremisowała i trzykrotnie przegrywała.

El Tri po raz ostatni nie wyszli z grupy na mistrzostwach świata właśnie w 1978 roku, kiedy m.in. okazali się słabsi od Polski. Nie mamy nic przeciwko temu, aby w najbliższym czasie ten scenariusz się powtórzył.

Polska w meczach otwarcia na mistrzostwach świata w XXI wieku:

2002: Polska – Korea Południowa 0:2
2006: Polska – Ekwador 0:2
2018: Polska – Senegal 1:2

Meksyk w meczach otwarcia na mistrzostwach świata w XXI wieku:

2002: Meksyk – Chorwacja 1:0
2006: Meksyk – Iran 3:1
2010: Meksyk – RPA 1:1
2014: Meksyk – Kamerun 1:0
2018: Meksyk – Niemcy 1:0

Okładka: Trener Czesław Michniewicz / Screen YouTube – Łączy Nas Piłka


Czytaj także:
Co wiemy po dwóch dniach mundialu w Katarze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *