Żużel

Polacy specjalistami od jazdy w Grand Prix Challenge

Paweł Przedpełski i Patryk Dudek zakończyli Grand Prix Challenge na podium i awansowali do przyszłorocznego cyklu Grand Prix. Ostatnie lata pokazują, że występy w tej imprezie są domeną Polaków.

Zwycięstwo Pawła Przedpełskiego w Żarnowicy jest pewną niespodzianką. Osobiście nie stawiałem 26-latka w gronie faworytów do awansu, tym bardziej że dopiero wrócił do jazdy po kontuzji. Jego zwycięstwo jest jednak kolejną piękną sportową historią.

Przecież jeszcze w ostatnich latach Przedpełski nie mógł ustabilizować formy na wysokim poziomie. W polskiej lidze większość występów miał nieudanych. Rok 2021 jest jednak w jego wykonaniu dobry, a awans do Grand Prix tylko to potwierdza.

Paweł Przedpełski zaliczył kapitalny występ w Żarnowicy/ Foto: Mariusz Cwojda/Magazyn Żużel

Przedpełski jest czwartym wychowankiem Apatora Toruń w historii, który awansował do cyklu Grand Prix z finału eliminacji. Przed nim dokonali tego Tomasz Bajerski, Tomasz Chrzanowski oraz Wiesław Jaguś. Ten ostatni wywalczył awans do Grand Prix piętnaście lat temu, więc toruńscy kibice długo musieli czekać na swojego człowieka w elicie.

Nie tylko Paweł Przedpełski dostarczył nam powodów do dumy. Po rocznej przerwie do cyklu Grand Prix wraca Patryk Dudek. Zielonogórzanin staje się specjalistą od jazdy w Grand Prix Challenge. To już jego trzecie podium w historii rozgrywania tych zawodów.

Gdyby brać pod uwagę ostatnie dziesięć lat startów Polaków w finale eliminacji do cyklu Grand Prix, to widać gołym okiem, że zdominowali oni rywalizację. Na dziesięć turniejów sześć razy triumfował reprezentant Polski. Tylko dwa razy Polaka zabrakło na podium. W pierwszej trójce mieliśmy naszego zawodnika nawet w 2020 roku, gdy każdy kraj wystawiał jednego żużlowca (W Gorican na trzecim miejscu był Krzysztof Kasprzak).

Podium Polaków w Grand Prix Challenge w ostatnich dziesięciu latach:
2021 – Żarnowica (Słowacja): 1. Paweł Przedpełski, 3. Patryk Dudek
2020 – Gorican (Chorwacja): 3. Krzysztof Kasprzak
2018 – Landshut (Niemcy): 1. Janusz Kołodziej
2017 -Togliatti (Rosja): 1. Przemysław Pawlicki, 3. Patryk Dudek
2016 – Vetlanda (Szwecja): 1. Patryk Dudek (wygrana z kompletem punktów)
2015 – Rybnik: 1. Bartosz Zmarzlik, 2. Piotr Pawlicki
2013 – Poole (Wielka Brytania): 2. Krzysztof Kasprzak
2012 – Gorican (Chorwacja): 1. Krzysztof Kasprzak

Czytaj także:
Finały indywidualnych mistrzostw świata – Garść statystyk i ciekawostek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *