Sportowe Kalendarium Urodzinowe – 12 listopada

Sportowe Kalendarium Urodzinowe: Sprawdź, kto obchodzi urodziny 12 listopada.

12 listopada urodziny obchodzą:

Artiom Łaguta (ur. 1990) [Rosja] – żużlowiec (na zdjęciu). Indywidualny mistrz świata 2021. W mistrzowskim sezonie triumfował w pięciu rundach Grand Prix. Niezwykle skuteczny w polskiej lidze. Na arenie międzynarodowej poprowadził Rosję do trzech triumfów z rzędu w Speedway of Nations (2018-2020). W 2017 roku został wicemistrzem Europy.


Michael Moorer (ur. 1967) [USA] – były bokser. Były mistrz świata WBO w wadze półciężkiej oraz WBO, WBA i IBF w wadze ciężkiej. Pas mistrzowski w wadze półciężkiej bronił siedem razy, po czym przeszedł do królewskiej kategorii wagowej. W 1994 roku został mistrzem po pokonaniu na punkty Evandera Holyfielda. Przewodnictwo w wadze ciężkiej stracił jednak po porażce z Georgem Foremanem, który go znokautował. Po niedługim czasie Moorer zmierzył się o zwakowany przez Foremana pas IBF. Jego przeciwnikiem był Niemiec Axel Schulz . Po 12 rundach Moorer zwyciężył niejednogłośnie na punkty, zdobywając po raz trzeci mistrzowski tytuł.


Jani Soininen (ur. 1972) [Finlandia] – były skoczek narciarski. Na pewno bardzo wspomina rok 1998. Został wówczas mistrzem (skocznia normalna) oraz wicemistrzem olimpijskim (skocznia duża) w konkursach indywidualnych. Poza tym ma w swoim  dorobku także trzy medale mistrzostw świata w rywalizacji drużynowej. Zwyciężył w czterech konkursach Pucharu Świata i osiemnaście razy stanął na podium.


Russell Westbrook (ur. 1988) [USA] – koszykarz. Występuje na pozycji rozgrywającego. Obecnie reprezentuje Los Angeles Lakers. Nigdy nie zdobył tytułu NBA. Tylko raz był w finale (2011/2012). W latach 2008-2019 występował w Oklahoma City Thunder, następnie w Houston Rockets, Washington Wizards, aż znalazł się w ekipie „Jeziorowców”. Dwukrotnie był wybierany MVP meczu gwiazd (2015, 2016). Wystąpił w nim 11 razy. Jest mistrzem olimpijskim z Londynu (2012).


Mirosław Szymkowiak (ur. 1976) [Polska] – piłkarz. Grał na pozycji pomocnika. W reprezentacji Polski rozegrał 33 mecze, strzelając 3 gole. Brał udział w mundialu 2006. Sześć razy zdobywał mistrzostwo Polski. Czterokrotnie w barwach Wisły Kraków i dwukrotnie, reprezentując Widzew Łódź. Grał za granicą w tureckim Trabzonsporze.


Katherine Grainger (ur. 1975) [Wielka Brytania]
– była wioślarka. Mistrzyni olimpijska z 2012 roku w dwójce podwójnej. Ma na swoim koncie także cztery srebrne medale olimpijskie zdobyte na czterech różnych olimpiadach. Począwszy od Sydney, a zakończywszy na Rio de Janeiro z pominięciem Londynu. Sześć razy zostawała mistrzynią świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.