Sportowe Kalendarium Urodzinowe – 13 listopada

Kolejne kalendarium urodzinowe, a w nim m.in. kilka słów o legendzie polskiej piłki oraz tenisistce, która wygrała turniej wielkoszlemowy, przedzierając się przez kwalifikacje.

13 listopada urodziny obchodzą:

Stanisław Oślizło (ur. 1934) [Polska] – były piłkarz (na zdjęciu). Legenda polskiej piłki. Na boisku występował na pozycji obrońcy. W reprezentacji Polski rozegrał 57 spotkań, strzelając jednego gola. Przez większość kariery klubowej był związany z Górnikiem Zabrze (1960-1972). Zdobył jedyną bramkę w historii polskiej piłki w finale Pucharu Zdobywców Pucharów w meczu z Manchesterem City. W polskiej lidze był filarem zespołu, który sięgał osiem razy po mistrzostwo Polski. Ma na swoim koncie także sześć Pucharów Polski.


Emma Raducanu (ur. 2002) [Wielka Brytania] – tenisistka. Wielki tenisowy talent. Raducanu ma korzenie chińsko-rumuńskie. W turnieju głównym zawodów wielkoszlemowych zadebiutowała w 2021 roku podczas Wimbledonu, osiągając czwartą rundę gry pojedynczej. Kilka miesięcy później, w swoim pierwszym występie na kortach US Open, przeszła przez kwalifikacje, a następnie zwyciężyła w całym turnieju, pokonując w finale Leylah Fernandez 6:4, 6:3. W całych zawodach nie straciła seta.


Lech Piasecki (ur. 1961) [Polska] – były kolarz. Mistrz świata amatorów (1985) i torowy mistrz świata zawodowców (1988), zwycięzca Wyścigu Pokoju (1985), pięciu etapów w Giro d’Italia. W 1987 po dwóch etapach Tour de France zajmował pozycję lidera. Dzięki wielkim sukcesom w 1985 roku został mu przyznany tytuł najlepszego sportowca Polski w plebiscycie „Przeglądu Sportowego”.


Lando Norris (ur. 1999) [Wielka Brytania] – kierowca Formuły 1. Od sezonu 2019 kierowca zespołu McLaren. Wicemistrz Formuły 2 (2018), mistrz Europejskiej Formuły 3 (2017). Jeśli chodzi o Formułę 1, to dotychczas czterokrotnie stawał na podium pojedynczych wyścigów. Jego najlepszy wynik na koniec sezonu, to 9. Miejsce z 2020 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.