Sportowe Kalendarium Urodzinowe – 17 listopada

Wśród osób świętujących urodziny tego dnia znajdziemy m.in. siatkarkę, która jest rekordzistką wszech czasów pod względem występów w reprezentacji Polski.

17 listopada urodziny obchodzą:

Magdalena Śliwa [z domu Szryniawska] (ur. 1969) [Polska] – była siatkarka i trenerka (na zdjęciu). Na boisku występowała w roli rozgrywającej. Przez wiele lat była podporą reprezentacji Polski, występując w niej w latach 1990-2007. Jest Rekordzistką pod względem liczby rozegranych meczów w reprezentacji (359). Początkowo karierę zakończyła w wieku 46 lat, ale w 2020 roku na pewien moment wróciła do gry. Warto podkreślić, że z reprezentacją Polski sięgnęła po dwa mistrzostwa Europy (2003, 2005). Wiele lat spędziła w lidze włoskiej, a w 2002 roku zajęła 2. miejsce w Lidze Mistrzyń wraz z zespołem Volley Bergamo.


Nani (ur. 1986) [Portugalia] – piłkarz. Zawodnik znany z bardzo dobrego wyszkolenia technicznego. Gra najczęściej na skrzydłach. Wychował się w Sportingu Lizbona skąd przeszedł do Manchesteru United, w którym osiągał największe sukcesy. Wywalczył z tym klubem cztery mistrzostwa Anglii, a w sezonie 2008/2009 także Ligę Mistrzów. Z klubu z Old Trafford odszedł w 2015 roku po ośmiu latach gry. W 2016 roku zdobył z reprezentacją Portugalii mistrzostwo Europy. Łącznie w kadrze rozegrał ponad 100 spotkań. Jego obecnym klubem jest amerykańskie Orlando City.

Maciej Iwański (ur. 1979) [Polska] – dziennikarz i komentator sportowy. Od 2003 roku nieprzerwanie związany z TVP. Wielokrotnie pracował przy meczach reprezentacji Polski oraz polskich klubów, występujących w europejskich pucharach. W latach 1998-2005 współpracował z oficjalnym serwisem UEFA.com. Od 2004 roku pracował w „Przeglądzie Sportowym”. Iwański był także felietonistą tygodnika „Piłka Nożna”. Jest w gronie elektorów plebiscytu „Złotej Piłki FIFA” jako przedstawiciel mediów z Polski.

Rocznica urodzin:

Wiesław Rudkowski (ur. 1946) [Polska] – bokser. Dwukrotny olimpijczyk. Podczas olimpiady w Meksyku 1968 wystąpił w wadze średniej i doszedł do ćwierćfinału, gdzie przegrał z Rosjaninem Kisielowem. Cztery lata później w Monachium 1972 zdobył srebrny medal w wadze lekkośredniej. W finale przegrał stosunkiem 2:3 z reprezentantem RFN Dieterem Kottyschem. Czterokrotnie startował w Mistrzostwach Europy, za każdym razem osiągając większy sukces. Na zakończenie kariery w Katowicach w 1975 roku został mistrzem Europy. Odebrał trzy odznaczenia państwowe, w tym m.in. Złoty Krzyż Zasługi.
Zmarł w 2016 roku.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *