Sportowe Kalendarium Urodzinowe – 18 listopada

18 listopada przypadają urodziny najlepszego duńskiego bramkarza piłkarskiego w historii. W ten dzień świętują także medaliści olimpijscy w niszowych dyscyplinach.

18 listopada urodziny obchodzą:

Peter Schmeichel (ur. 1963) [Dania] – były piłkarz (na zdjęciu). Jeden z najlepszych bramkarzy w historii piłki nożnej. Wielokrotny reprezentant Danii (129 występów). Warto podkreślić, że jego ojciec jest Polakiem, a matka Dunką. Drugie imię piłkarza nadano dla uczczenia pamięci jego pradziadka. Największą sławę przyniosły mu występy w Manchesterze United (1991-1999). Zdobył z tym klubem pięć tytułów mistrza Anglii oraz Ligę Mistrzów w sezonie 1998/1999. Z reprezentacją Danii wywalczył w 1992 roku mistrzostwo Europy. Po zakończeniu kariery ekspert i prezenter telewizyjny.

Thomas Reineck (ur. 1967) [Niemcy] – były wioślarz. Dwukrotnie zostawał mistrzem olimpijskim. Oba medale wywalczył w kajakowych czwórkach. Urodził się w RFN i do zjednoczenia Niemiec występował w barwach tego kraju, biorąc m.in. udział w IO 88. W 1992 w Barcelonie zwyciężyła osada w składzie Mario von Appen, Oliver Kegel, André Wohllebe, Reineck. Cztery lata później płynął tylko on (z Olafem Winterem, Detlefem Hofmannem i Markiem Zabelem).

Matthew Welsh (ur. 1976) [Australia] – były pływak. Specjalizował się w pływaniu stylem grzbietowym i motylkowym. Na igrzyskach olimpijskich w Sydney w 2000 roku wywalczył trzy medale (dwa srebra oraz brąz).

Rocznica urodzin:

Janusz Wójcik (ur. 1953) [Polska] – piłkarz oraz trener. Zdecydowanie bardziej znany jest z roli szkoleniowca. W latach 1989-1992 był trenerem reprezentacji olimpijskiej, z którą zdobył srebrny medal turnieju olimpijskiego 1992 w Barcelonie, a w latach 1997-1999 reprezentacji Polski seniorów. Prowadził m.in. Legię Warszawa, Pogoń Szczecin, czy też Śląsk Wrocław. 22 października 2008 został zatrzymany przez policję w związku z aferą korupcyjną w polskiej piłce nożnej w związku z ustawieniem ośmiu meczów Świtu Nowy Dwór Mazowiecki w 2004. We wrześniu 2012 w związku z aferą korupcyjną Komisja Dyscyplinarna PZPN ukarała trenera czteroletnią dyskwalifikacją. 9 października 2014 został skazany za przestępstwa korupcyjne na karę dwóch lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres pięciu lat oraz na karę grzywny, orzeczono również wobec niego dwuletni zakaz pracy w roli trenera.
Zmarł 20 listopada 2017 w szpitalu po operacji krwiaka mózgu, nie wybudziwszy się ze śpiączki farmakologicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *