Sportowe Kalendarium Urodzinowe – 5 grudnia

Sprawdź, jakie osoby związane ze sportem obchodzą urodziny 5 grudnia.

5 grudnia urodziny obchodzą:

Ronnie O’Sullivan (ur. 1975) [Wielka Brytania] – snookerzysta (na zdjęciu). Sześć razy zdobywał mistrzostwo świata. Od momentu rozpoczęcia kariery w 1992 roku -sześciokrotny lider światowej listy rankingowej na koniec sezonu. Uczestnik wszystkich mistrzostw świata od roku 1993. Zwycięzca 37 turniejów rankingowych, jest pod tym względem rekordzistą. Zwycięzca największej w historii liczby turniejów „Potrójnej Korony” (20), w tym rekordowych siedmiu turniejów UK Championship i rekordowych siedmiu turniejów Masters, dziesięciokrotny triumfator Premier League.


Pablo Morales (ur. 1964) [USA] – były pływak. Specjalizował się w stylu motylkowym, choć startował także z sukcesami w stylu zmiennym. W igrzyskach brał udział dwa razy. Startował w Los Angeles i Barcelonie, łącznie zdobył pięć medali. Podczas IO 1984 zwyciężył w sztafecie, indywidualnie wywalczył dwa srebrne medale. Cztery lata później nie zakwalifikował się do ekipy na igrzyska w Seulu i na pewien czas przerwał karierę. Do wysokiej formy wrócił przed IO 1992 i zdobył dwa złote medale. Dwukrotnie wywalczył mistrzostwo świata.


Andre Pierre-Gignac (ur. 1985) [Francja] – piłkarz. Występuje na pozycji napastnika. W latach 2009-2016 był reprezentantem Francji. W kadrze rozegrał 36 spotkań, strzelając 7 goli. W 2016 roku został wicemistrzem Europy. Rok wcześniej zaczął grać w lidze meksykańskiej. Wcześniej grał m.in. w barwach Olympique Marsylia.

Rocznica urodzin:

Antonin Kasper (ur. 1962) [Czechy] – żużlowiec. Należał do najlepszych żużlowców w historii czechosłowackiego, później czeskiego żużla. Był silnym punktem czechosłowackiej i czeskiej drużyny narodowej. Czterokrotny finalista Indywidualnych Mistrzostw Świata. Był pierwszym reprezentantem Czech, który wystartował w cyklu Grand Prix jako pełnoprawny uczestnik. Co ciekawe w 1998 roku startował w każdej rundzie jako „dzika karta”. W 1999 roku z ekipą narodową zdobył srebrny medal drużynowych mistrzostw świata. W polskiej lidze reprezentował trzy kluby, ale szczególnie przysłużył się dla Startu Gniezno, gdzie spędził osiem lat.
Zmarł w 2006 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.