29/04/2024

Sportowy Fanatyk

Strona dla fanów sportu. Znajdziesz tu kalendarium urodzinowe, aktualności, ciekawostki oraz wspomnienia z pamiętnych wydarzeń sportowych.

Sportowe Kalendarium Urodzinowe – 7 kwietnia

4 min read

Sportowe Kalendarium Urodzinowe: Sprawdź, jakie osoby związane ze sportem obchodzą urodziny 7 kwietnia.

7 kwietnia urodziny obchodzą:

Jakub Moder (ur. 1999) [Polska] – piłkarz (na zdjęciu).

Zawodnik Brighton & Hove Albion. W latach 2011–2014 był zawodnikiem juniorskich zespołów Warty Poznań, po 3 latach w zespole „Zielonych” przeszedł do zespołu Lecha Poznań. 2 kwietnia 2018 roku zadebiutował w zespole Kolejorza w spotkaniu z Wisłą Kraków. Sezon 2018/2019 spędził na wypożyczeniu w I-ligowej Odrze Opole, po powrocie do Lecha na stałe włączony został do pierwszego zespołu. 8 lutego 2020 roku Jakub Moder zdobył swoją pierwszą bramkę dla Lecha Poznań, stało się to w wygranym spotkaniu Ekstraklasy z Rakowem Częstochowa. W sezonie 2019/2020 zdobył z „Kolejorzem” srebrny medal mistrzostw polski. W barwach Lecha grał w sezonie 2020/2021 w Lidze Europy. W eliminacjach do tych rozgrywek prezentował się ze świetnej strony. W styczniu 2021 roku przeniósł się do angielskiego Brigton & Hove Albion. Moder jest stałą częścią reprezentacji Polski. Strzelił m.in. gola na Wembley, w przegranym meczu z Anglią 1:2 w eliminacjach do mistrzostw świata 2022. W dorosłej kadrze rozegrał 20 spotkań. Zagrał także w barażu do mundialu ze Szwecją. Na same mistrzostwa nie pojechał z powodu kontuzji.

Joanna Wołosz (ur. 1990) [Polska] – siatkarka.

Reprezentantka Polski z wieloma sukcesami na koncie w karierze klubowej. Gra na pozycji rozgrywającej. W seniorskiej reprezentacji Polski zadebiutowała w 2010 roku. Wcześniej z sukcesami grała w kadrze juniorskiej. Obecnie występuje w jednym z najlepszych klubów świata – Imoco Volley Conegliano. W trakcie sezonu 2021/2022 osiągnęła rekordowy wyczyn w klubowej siatkówce. Jej drużyna od grudnia 2019 roku do 21 listopada 2021 rozegrała 74 meczów i wygrała wszystkie. Zawodniczki triumfowały we wszystkich pięciu rozgrywkach w których uczestniczyły – w Superpucharze Włoch, Pucharze Włoch, Mistrzostwach Włoch, Lidze Mistrzyń i w Klubowych Mistrzostwach Świata. W 2022 roku jako kapitan reprezentacji Polski poprowadziła drużynę do ćwierćfinału mistrzostw świata.

Franck Ribery (ur. 1983) [Francja] – były piłkarz.

Wybitny pomocnik. Ribery jest żywą legendą futbolu. Jego ostatnim klubem była US Salernitana. Drogę do wielkiej kariery utorował mu świetny występ na mundialu w 2006 roku. Ribery wówczas wraz ze swoją reprezentacją wywalczył srebrny medal. W 2013 roku został najlepszym europejskim piłkarzem według UEFA. W tamtym czasie sięgnął po Ligę Mistrzów z Bayernem Monachium. To właśnie w tym zespole grał najdłużej (lata 2007-2019). Zdobył z nim dziewięć razy mistrzostwo Niemiec. Z Bayernem wygrał także Superpuchar Europy, sześć Pucharów Niemiec, cztery Superpuchary Niemiec oraz Klubowe Mistrzostwo Świata.

James „Buster” Douglas (ur. 1960) [USA] – były bokser.

Rozpoczął karierę po namowach swojego ojca, Williama Douglasa, który był bardzo dobrym bokserem w wadze półciężkiej oraz średniej. „Buster” Douglas był sprawcą jednej z największych sensacji w historii boksu. 11 lutego 1990 roku zdobył tytuł mistrza świata wagi ciężkiej federacji WBC. W pojedynku o mistrzowski pas znokautował w dziesiątej rundzie Mike’a Tysona, który przystępował do walki jako niepokonany wcześniej pięściarz. Wynik walki był wielką niespodzianką, tym bardziej, że Douglas trzy lata wcześniej poniósł zasłużoną porażkę w starciu o tytuł z Tonym Tuckerem. Po zwycięskim pojedynku z Tysonem, następnym rywalem Douglasa był kolejny świetny rywal, Evander Holyfield. Tym razem Douglas nie był tak błyskotliwy i poniósł klęskę w trzeciej rundzie. Już nigdy więcej nie sięgnął po tytuł mistrzowski.

Marco Delvecchio (ur. 1973) [Włochy] – były piłkarz.

Człowiek, którego wiele osób zapamiętało głównie z jednej rzeczy. Mowa oczywiście o bramce, którą zdobył w finale Euro 2000. Włosi jednak ponieśli porażkę 1:2 po złotym golu Davida Trezegeut, który miał miejsce w dogrywce. Delvecchio oprócz trafienia w słynnym finale, strzelił jeszcze tylko trzy gole dla reprezentacji Włoch. Nie był wielkim piłkarskim orłem, ale jego występy w Romie były bardzo dobre. Delvecchio grał w Rzymie aż przez 10 lat.

Rocznica urodzin:

Agata Mróz-Olszewska (ur. 1982) [Polska] – siatkarka.

Wybitna polska zawodniczka. Wraz z reprezentacją Polski zdobywała dwukrotnie złoto mistrzostw Europy (2003,2005). W barwach narodowych w latach 2003-2006 zagrała aż 138 spotkań, będąc jedną z czołowych siatkarek. W 2007 roku po kilku latach bardzo dobrej gry musiała zrezygnować z gry w siatkówkę. Zdiagnozowano u niej białaczkę. 9 czerwca 2007 wyszła za mąż, a 4 kwietnia 2008 urodziła córkę Lilianę. 22 maja 2008 przeszła zabieg przeszczepienia szpiku kostnego. Umarła czternaści dni po zabiegu w wyniku posocznicy i towarzyszącego jej wstrząsowi septycznemu. Jej pogrzeb miał charakter wymowny. Agata Mróz-Olszewska została pochowana w pierwszą rocznicę zaślubin z Jackiem Olszewskim. Za życia otrzymała Złoty Krzyż Zasługi w roku 2005, a w 2007 roku została wybrana osobowością polskiej siatkówki.

Czytaj także:
Kalendarium urodzinowe – 6 kwietnia
Lata 90 – złota era wagi ciężkiej cz.1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *