07/12/2024

Sportowy Fanatyk

Strona dla fanów sportu. Znajdziesz tu kalendarium urodzinowe, aktualności, ciekawostki oraz wspomnienia z pamiętnych wydarzeń sportowych.

Sportowe Kalendarium Urodzinowe – 17 kwietnia

Sportowe Kalendarium Urodzinowe: Sprawdź, jakie osoby związane ze sportem obchodzą urodziny 17 kwietnia.

Jarosław Hampel, żużlowiec (ur. 1982)

Wychowanek Polonii Piła. Już w 2000 roku zadebiutował w rywalizacji o mistrzostwo świata. Z pojedynczą „dziką kartą” wystartował w Grand Prix Europy i spisał się bardzo dobrze, zdobywając 7 punktów. Już wtedy było wiadomo, że ma papiery, by sięgnąć żużlowych szczytów.

Tak też się stało. Ma na swoim koncie 3 medale indywidualnych mistrzostw świata (srebro – 2010, brąz – 2011, srebro – 2013). Sześć razy wygrywał z reprezentacją Polski Drużynowy Puchar Świata. Wielokrotnie był liderem swoich drużyn w polskiej lidze. Zaczynał w Polonii Piła, następnie startował w Atlasie Wrocław, Unii Leszno, Falubazie Zielona Góra, ponownie Unii Leszno, w Motorze Lublin i znów w Falubazie.

W swojej karierze miał kilka groźnych kontuzji. W 2015 roku złamał udo w ośmiu miejscach. Było zagrożenie, że noga będzie musiała zostać amputowana. Hampel jednak się nie poddał i wrócił do sportu po czternastu miesiącach rekonwalescencji.

Apoloniusz Tajner, kombinator norweski, trener skoków narciarskich i działacz (ur. 1954)

W młodości krótko był zawodnikiem w kombinacji norweskiej. Później w latach 1984-1990 pełnił funkcję trenera polskiej kadry narodowej. Największą sławę przyniosła mu jednak praca z polskimi skoczkami narciarskimi. W 1999 roku został trenerem pierwszej kadry. To on był jednym z architektów sukcesów Adama Małysza.

Miał tą przyjemność wielokrotnie łapać się za głowę po skokach Polaka. Małysz pod jego wodzą sięgał trzy razy z rzędu po zwycięstwo w Pucharze Świata, po złote medale mistrzostw świata oraz medale olimpijskie. Tajner zakończył pracę jako trener w 2004 roku. Dwa lata później został prezesem Polskiego Związku Narciarskiego.

Eric Lamaze, jeździec (ur. 1968)

Zawodnik, który ma po swojej strony dużo pozytywów, jak i negatywów. Startując w konkursach jeździeckich potrafił zdobywać najwyższe laury, ale również do nich nie przystępować. Pierwsze sukcesy odnosił już w 1992 roku, kiedy zakwalifikował się do kanadyjskiej kadry narodowej. Przed igrzyskami olimpijskimi w Atlancie (1996) i Sydney (2000) został zdyskwalifikowany za wykrycie w jego organizmie narkotyków.

Początkowo przed igrzyskami w Sydney miał być zdyskwalifikowany dożywotnio, ale się nad nim zlitowano. Eric Lamaze wziął to sobie do serca. Doskonale przygotował się do igrzysk w Pekinie w 2008 roku i został mistrzem olimpijskim, potwierdzając swój wielki talent. Do tego sukcesu dołożył jeszcze srebro w konkursie drużynowym. Cztery lata później w Londynie zajął w indywidualnym starcie miejsce w trzeciej dziesiątce.

Zofia Tokarczyk, łyżwiarka szybka (ur. 1963) – brak zdjęcia

Uważana za prekursorkę short tracka w Polsce. Wszystko dlatego, że w 1985 roku podczas Uniwersjady zimowej tylko ona z polskich zawodniczek brała udział we wprowadzanej wówczas konkurencji.

Startowała na dwóch olimpiadach (Calgary 1984, Sarajewo 1988). Co warte podkreślenia jest medalistką międzynarodowych imprez. Brązowa medalistka mistrzostw świata (na 500 m) w Calgary (1990). Wicemistrzyni Europy (na 500 m) w Groningen (1985). Dziewięciokrotna mistrzyni Polski i dziewięciokrotna wicemistrzyni Polski. Mistrzyni Sportu, odznaczona m. in. srebrnym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.

Ricardo Patrese, kierowca F1 (ur. 1954)

Włoski zawodnik, który przez wiele lat startował w Formule 1 (1977-1993). Wystartował w 256 wyścigach. Największe sukcesy odnosił w barwach Williamsa. W 1989 i 1991 roku kończył sezon na 3. miejscu, w 1992 roku został wicemistrzem świata.

Warto dodać, że karierę zaczynał w 1977 roku w ekipie Shadow Racing Team, by rok później przenieść się do Arrows Racing Team. Pierwsze zwycięstwo w Grand Prix odniósł jednak dopiero w 1982 roku. Zwyciężył w prestiżowym wyścigu w Monaco, przywdziewając barwy Brabhama. Łącznie w swojej karierze wygrał sześć wyścigów Formuły 1. Do 2008 roku był kierowcą z największą liczbą przejechanych Grand Prix. Jego wynik przebił dopiero Brazylijczyk Rubens Barrichello.

Czytaj także:
Kalendarium Urodzinowe – 16 kwietnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *