Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki. Sportowcy nienasyceni

Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki podczas mistrzostw świata w lekkoatletyce udowodnili swoją wartość. Złoto i srebro dorzucone do kolekcji obu panów tylko rozszerza ich dominację na światowych arenach. Przyjrzałem się ich dorobkom medalowym i tego, co czeka nas w przyszłości.

Paweł Fajdek zdobył piąte mistrzostwo świata z rzędu. Mało? Niekoniecznie, ale 33-letni młociarz w rozmowie z Aleksandrem Dzięciołowskim z TVP Sport przyznał, że jest jeszcze niespełniony. Jego marzeniem jest wywalczenie siedmiu krążków z najcenniejszego kruszcu. Tego jeszcze nikt w historii nie dokonał, a Fajdek jako, że lubi być pierwszy, to chce dokonać tego jako pierwszy.

To tylko pokazuje, jak nienasycony jest ten zawodnik, a przecież trzeba pamiętać, że nie ma jeszcze w swoim dorobku upragnionego złota olimpijskiego.

Po drugiej stronie stoi ten, który zdobył mistrzostwo olimpijskie w 2021 roku. Wojciech Nowicki. Większość kariery w cieniu Pawła Fajdka. Po cichu kolekcjonował medale mistrzostw świata i Europy. Już w Rio de Janeiro w 2016 roku zdobył brąz olimpijski. Teraz po raz pierwszy w karierze zdobył wicemistrzostwo świata. I co dalej? Nowicki deklaruje: „Stać mnie na więcej”.

Ta rywalizacja pomiędzy dwójką gigantów wykracza poza skalę naszych marzeń i wyobrażeń. Nawet, gdy w sobotnim finale łącznie pięciu młociarzy przekroczyło granicę 80. metra, to na czele i tak znaleźli się Polacy.

Obaj skończyli 33 lata. Ten sam rocznik, ale dwa odmienne charaktery. Spokój Nowickiego i ekspresja Fajdka. Na całe szczęście obie drogi prowadzą do raju. Do sportowego raju. I najpiękniejsze jest to, że Fajdek i Nowicki chcą jeszcze czegoś więcej. Ten pierwszy zamierza siedem razy zdobyć mistrzostwo świata i nie można wykluczyć scenariusza, w którym wywalczy złoto olimpijskie w Paryżu za dwa lata.

Nowicki z kolei chce to złoto obronić, ale nie ma w swojej kolekcji złotego medalu mistrzostw świata. Ależ by to była historia, gdyby w następnych latach powstrzymał Fajdka i pokrzyżował jego plany. Obaj panowie darzą się wzajemnym szacunkiem i jednocześnie motywują do cięższej pracy. Ich era najprawdopodobniej potrwa jeszcze kilka lat.

Cieszmy się i radujmy. Jako polscy kibice jesteśmy w sportowym raju. Widzimy, co wyprawiają Fajdek i Nowicki, a pamiętajmy, że kariery jeszcze nie kończy nasza dominatorka w rzucie młotem pań – Anita Włodarczyk.

Na koniec piękne zestawienie:

Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki – sukcesy na najważniejszych imprezach od 2013 roku (pierwszy tytuł MŚ Fajdka)

Mistrzostwa świata – Moskwa 2013
Paweł Fajdek – złoto
Wojciech Nowicki – brak medalu (nie startował)
Mistrzostwa Europy – Zurych 2014
Paweł Fajdek – srebro
Wojciech Nowicki – brak medalu (nie startował)
Mistrzostwa świata – Pekin 2015
Paweł Fajdek – złoto
Wojciech Nowicki – brąz
Igrzyska olimpijskie – Rio De Janeiro 2016
Paweł Fajdek – brak medalu
Wojciech Nowicki – brąz
Mistrzostwa Europy – Amsterdam 2016
Paweł Fajdek – złoto
Wojciech Nowicki – brąz
Mistrzostwa świata – Londyn 2017
Paweł Fajdek – złoto
Wojciech Nowicki – brąz
Mistrzostwa Europy – Berlin 2018
Wojciech Nowicki – złoto
Paweł Fajdek – srebro
Mistrzostwa świata – Dausze 2019
Paweł Fajdek – złoto
Wojciech Nowicki – brąz
Rok 2020 – wiele zawodów odwołanych/przeniesionych z powodu pandemii koronawirusa
Igrzyska olimpijskie – Tokio 2021
Wojciech Nowicki – złoto
Paweł Fajdek – brąz
Mistrzostwa świata – Eugene 2022
Paweł Fajdek – złoto
Wojciech Nowicki – srebro

Foto na okładce: Screen/Twitter TVP Sport

Czytaj także:
Kto ma szanse na medal MŚ? Gorsze prognozy niż w ubiegłych latach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.