26/04/2024

Sportowy Fanatyk

Strona dla fanów sportu. Znajdziesz tu kalendarium urodzinowe, aktualności, ciekawostki oraz wspomnienia z pamiętnych wydarzeń sportowych.

Sportowe kalendarium urodzinowe – 1 kwietnia

5 min read

Sportowe Kalendarium urodzinowe: Sprawdź, jakie osoby związane ze sportem obchodzą urodziny 1 kwietnia.

Clarence Seedorf – piłkarz i trener  (45l.)

Wybitny piłkarz grający niegdyś w reprezentacji Holandii. Na świat przyszedł jednak w Paramaribo, które leży w Surinamie.
W trakcie swojej kariery reprezentował m.in. takie potęgi jak Ajax Amsterdam, Real Madryt  i AC Milan. Jest pierwszym piłkarzem w historii, który wygrał Ligę Mistrzów z trzema różnymi klubami. Dokonał tego właśnie z wymienionymi wyżej zespołami. Przy czym z Milanem sukces ten osiągnął dwukrotnie.
W piłce klubowej zdobył wszystko, ale z reprezentacją niekoniecznie. Często był pomijany w powołaniach. Natomiast gdy w 2008 roku grał dość regularnie, popadł w konflikt z ówczesnym trenerem Marco van Bastenem.
Seedorf zawsze był podporą swoich klubów. Karierę zakończył w 2014 roku, po czym został natychmiast trenerem Milanu. Jednak zarówno w legendarnym zespole, jak i późniejszych klubach nie odniósł sukcesów.

Bjoern Einar Romoeren – skoczek narciarski (40l.)

Zawodnik, który odcisnął mocne piętno w świecie skoków narciarskich. W 2005 roku w Planicy poleciał na odległość 239 metrów i pobił rekord świata w długości lotu. Jego wynik był najlepszy w historii aż do 2011 roku, kiedy dłuższe loty można było oddawać w Vikersund.

Nie można jednak zapominać także o sporych sukcesach Norwega w wielkich imprezach oraz w Pucharze Świata. Jako członek norweskiej drużyny zdobył m.in. brąz olimpijski w Turynie w 2006 roku oraz dwa złote medale Mistrzostw Świata w Lotach (Planica 2004, Kulm 2006). Wygrał 7 konkursów Pucharu Świata i 22 razy stanął na podium. W sezonie 2003/2004 zajął 3. Miejsce w klasyfikacji końcowej. W sezonie 2005/2006 wywalczył Puchar Świata w lotach narciarskich, czym potwierdził swoje ogromne możliwości w rywalizacji na skoczniach do lotów.

Najważniejszą walkę Romoren zaczął toczyć w lipcu 2019 roku. Zdiagnozowano u niego złośliwy nowotwór – mięśniak Ewinga. Norweg całe szczęście pokonał chorobę.

Toni Innauer – skoczek narciarski i trener (63l.)

Od początku swojej kariery Austriak pokazywał wielki talent. W sezonie 1975/1976 wygrał trzy konkursy w ramach Turnieju Czterech Skoczni. Jednak całego turnieju nie wygrał. Był dopiero… czwarty. Na igrzyskach w Innsbrucku znalazł się jednak na podium, zajmując 2. miejsce. Cztery lata później w Lake Placid nie miał już sobie równych. Na dużej skoczni zmiażdżył rywali. Drugie miejsce zajęli ex aequo Manfred Deckert i Hirokazu Yagi, którzy stracili do Innauera 17,1 pkt.

Toni Innauer w 1982r. z powodu kontuzji był zmuszony zakończyć karierę. Gdyby nie ona z pewnością osiągnąłby więcej. W latach 1989-1992 oraz 2001-2002 z sukcesami prowadził reprezentację Austrii jako trener.

Ivano Balić – piłkarz ręczny (42l.)

Jeden z najwybitniejszych piłkarzy ręcznych w historii. Podczas swojej kariery grał na pozycji środkowego rozgrywającego. W 2003 i 2006 roku został wybrany najlepszym szczypiornistą na świecie.
W 2004 roku poprowadził Chorwację do zdobycia złotego medalu na igrzyskach olimpijskich w Atenach. Jednocześnie na tej samej imprezie otrzymał nagrodę MVP. Rok wcześniej zdobył z reprezentacją mistrzostwo świata.

W późniejszych latach dokładał do swojej kolekcji kolejne medale światowych imprez, lecz z innych kruszców. Często był wybierany najlepszym zawodnikiem turnieju . Tak było m.in. podczas mistrzostw świata w 2005 i 2007 roku oraz mistrzostw Europy w 2006 roku. Ivano Balić to legenda chorwackiej i światowej piłki ręcznej.

Paolo Bettini – kolarz (47l.)

Mówiono o nim łowca „klasyków”. Włoch doskonale odnajdywał się w wyścigach jednodniowych, dzięki czemu zyskał nieśmiertelną sławę. Wygrał Zuri Metzgete, ale co najważniejsze w 2004 roku został mistrzem olimpijskim w wyścigu ze startu wspólnego. Do tego dołożył dwa złote medale mistrzostw świata w 2006 i 2007 roku oczywiście też w wyścigu ze startu wspólnego.

Józef Grudzień – bokser, rocznica urodzin (82), zmarły w 2017 roku

Jeden z najwybitniejszych polskich pięściarzy w latach 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku. Fenomenalny na ringach olimpijskich. W 1964 roku wywalczył złoto w Tokio, a cztery lata później srebro w Meksyku. Józef Grudzień rywalizował w wadze lekkiej. Do sukcesów na olimpiadzie wybitny bokser dołożył także dwa medale mistrzostw Europy (złoto -1967 rok, srebro – 1965 rok). Warto dodać, że boksował i jednocześnie pracował w Polskich Zakładach Optycznych, ale droga na szczyty wagi lekkiej w tamtych czasach nie była łatwa. Skutecznie ją blokował mistrz Kazimierz Paździor, toteż okres jego „dojrzewania sportowego” znacznie się wydłużył.
Po zakończeniu kariery pracował jako trener i psycholog.
Zmarł 17 czerwca 2017 roku.

Arrigo Sacchi – trener piłkarski (75l.)

Człowiek, który zawsze w Milanie będzie wspominany bardzo miło. To on odbudował legendarny klub, obejmując w nim posadę szkoleniowca w 1987r. Doszło do tego w sposób niespodziewany. Wcześniej bowiem Sacchi prowadził kluby w niższych ligach. Jak się jednak później okazało jego zatrudnienie było strzałem w dziesiątkę.
Sukcesy w Milanie:
– Mistrzostwo Włoch
– Superpuchar Włoch
– Puchar Europy x2
– Superpuchar Europy x2
– Puchar Interkontynentalny x2

Sacchi po odejściu z Milanu w 1991 roku, objął reprezentację Włoch. Mimo wielu kontrowersyjnych decyzji, zdobył wraz z drużyną wicemistrzostwo świata w 1994 roku. W późniejszych latach Sacchi nie osiągnął sukcesów z reprezentacją ani z klubami, w których pracował. Jednak na zawsze w Milanie pamiętają jego pomysł na grę i wspaniałe transfery, jakie przeprowadził. M.in. dzięki niemu na San Siro trafili tacy gracze jak: Ruud Gullit, Frank Riijkard oraz Marco van Basten.

Helena Pilejczyk – łyżwiarka szybka (90l.)

Najstarsza żyjąca polska medalistka olimpijska, zdobywczyni brązowego medalu na zimowych igrzyskach w Squaw Valley (1960) w łyżwiarstwie szybkim. Początkowo krajowi działacze nie chcieli dopuścić do wyjazdu reprezentantek Polski, uważając to za stratę pieniędzy przy jednoczesnej niemożności nawiązania walki z czołówką światową. Przekonało ich dopiero drugie miejsce Pilejczyk na MŚ. W swojej karierze wielokrotnie zdobywała mistrzostwo Polski.

Źródła:
1) Wikipedia
2) Serwis olimpijski.pl

Czytaj także:
Finały indywidualnych mistrzostw świata na żużlu- garść ciekawostek i statystyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *