26/04/2024

Sportowy Fanatyk

Strona dla fanów sportu. Znajdziesz tu kalendarium urodzinowe, aktualności, ciekawostki oraz wspomnienia z pamiętnych wydarzeń sportowych.

Sportowe Kalendarium Urodzinowe – 3 kwietnia

4 min read

Foto: Wikimedia Commons

Sportowe Kalendarium urodzinowe: Sprawdź, jakie osoby związane ze sportem obchodzą urodziny 3 kwietnia.

3 kwietnia urodziny obchodzą:

Adrianna Sułek (ur. 1999) [Polska] – lekkoatletka (na zdjęciu).

Startuje w wieloboju. Na otwartym stadionie sięgnęła po srebrny medal mistrzostw Europy w siedmioboju w 2022 roku. Jest także halową wicemistrzynią świata w pięcioboju z 2022 roku. W tej samej konkurencji również srebro wywalczyła w halowych mistrzostwach Europy rok później. Wówczas uzyskała 5014 punktów, czyli rezultat, który nie tylko był nowym rekordem Polski, ale był lepszy od dotychczasowego rekordu świata.

Markus Eisenbichler (ur. 1991) [Niemcy] – skoczek narciarski.

Niezwykle charakterystyczna postać w skokach narciarskich. Utytułowany zawodnik. Potwierdził to w sezonie 2020/2021, zajmując 2. miejsce w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata. Często jest mocnym punktem niemieckiej drużyny. Zdobył z nią brąz olimpijski w 2022 roku. Wywalczył też łącznie 5 złotych medali mistrzostw świata, licząc konkursy drużynowe i mieszane. Jednak najważniejszy dla Eisenbichlera jest złoty medal indywidualny, wywalczony w 2019 roku na skoczni w Innsbrucku. Do tego dołożył także brąz w Lahti dwa lata wcześniej. Dotychczas Eisenbichler w konkursach Pucharu Świata 28 razy stał na podium, w tym trzy razy na jego najwyższym stopniu.

Matej Zagar (ur. 1983) [Słowenia] – żużlowiec.

W cyklu Grand Prix odjechał już dziesięć pełnych sezonów, a w międzyczasie były jeszcze występy z „dzikimi kartami”. W kontekście jego wyników często można było napisać jedno słowo: solidność. Najwyższe miejsce w klasyfikacji końcowej cyklu przypadło na rok 2014, kiedy Zagar zajął 5. miejsce. Słoweniec ma na swoim koncie 5 wygranych turniejów Grand Prix oraz 19 miejsc na podium. W jego kraju nie ma zawodnika o podobnej klasie. Świadczy o tym m.in. pewna statystyka. Otóż Zagar zostawał mistrzem Słowenii… 18 razy.

Dorothea Wierer (ur. 1990) [Włochy] – biathlonistka.

Niska włoska zawodniczka, ale za to jak wspaniała na trasach biegowych. Wierer, mierząca 158 cm wzrostu zawładnęła kobiecym biathlonem. W sezonach 2018/2019 oraz 2019/2020 zdobywała Puchar Świata. Ma na swoim koncie 12 medali mistrzostw świata w różnych konkurencjach (cztery złote, pięć srebrnych, trzy brązowe). Dwa medale z najcenniejszego kruszcu wywalczyła w 2020 roku w Anterselvie odpowiednio w biegu pościgowym oraz indywidualnym. Rok wcześniej w Oestersund zdobyła złoto w biegu masowym, a w 2023 triumfowała w sztafecie. Trzy razy zdobywała brązowe medale olimpijskie, w tym jeden indywidualnie.

Jari-Matti Latvala (ur. 1985) [Finlandia] – kierowca rajdowy.

Fiński kierowca, który ma w sportowym życiu pecha. Z jednej strony ma na swoim koncie pięć medali mistrzostw świata WRC, a z drugiej trafił na koalicję genialnych Francuzów (Sebastian Loeb, Sebastian Ogier), która nie pozwoliła mu wywalczyć złota.
Dorobek Latvali w WRC:
2010: WRC (wicemistrz świata)
2012: WRC (3. miejsce)
2013: WRC (3. miejsce)
2014: WRC (wicemistrz świata)
2015: WRC (wicemistrz świata)

Zawsze solidny i skuteczny Fin ma na swoim koncie 18 wygranych rajdów. Być może będzie mu dane jeszcze zdobyć upragnione mistrzostwo świata.

Rocznica urodzin:

Stanisława Walasiewicz (ur. 1911) [Polska] – lekkoatletka.

Dwukrotna medalistka olimpijska. W 1932 roku została mistrzynią olimpijską w biegu na 100 metrów, a cztery lata później wywalczyła srebro w tej samej konkurencji. W 1938 roku w Wiedniu została mistrzynią Europy w biegu na 100 oraz 200 metrów. Czterokrotnie wygrywała Światowe Igrzyska Kobiet oraz Plebiscyt na Najlepszego Sportowca Polski organizowany przez „Przegląd Sportowy”. Specjalizowała się nie tylko w biegach sprinterskich, ale również w skoku w dal. Wywalczyła w tej konkurencji srebro mistrzostw Europy w Wiedniu w 1938 roku. Po wojnie wyszła za Amerykanina Harry’ego Neila Olsona. Zamieszkała w USA, gdzie była trenerką oraz działaczką. 4 grudnia 1980 roku została napadnięta na parkingu i zastrzelona. Po śmierci podczas sekcji zwłok odkryto, że posiadała żeńskie i męskie narządy płciowe.

Marian Spychała (ur. 1932) [Polska] – żużlowiec i trener.

W trakcie swojej kariery Marian Spychała był zawodnikiem Kolejarza Rawicz, Unii Tarnów i Stali Rzeszów. Z tym ostatnim zespołem był Drużynowym Mistrzem Polski w 1961 roku. Sześciokrotnie rywalizował w finałach Indywidualnych Mistrzostw Polski. Najlepszą pozycję zajął w Rybniku, gdzie był piąty.

Po zakończeniu kariery, przez wiele lat, był cenionym trenerem klubów polskich oraz węgierskiego zespołu z Gyuli, prowadził także narodową reprezentację naszego kraju. Ciekawostką jest fakt, że Spychała był członkiem Polskiej Partii Przyjaciół Piwa.
Zmarł 26 lutego 2015 roku.

Czytaj także:
Kalendarium urodzinowe – 2 kwietnia
Najbardziej pamiętne mecze w historii futbolu cz.2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *