Wszyscy tęskniliśmy. Derby Poznania ponownie w Ekstraklasie!

25 oficjalnych meczów oraz 25 lat czekania . Tak w skrócie można określić liczby związane z derbami Poznania. Mało, kto się tego spodziewał, ale już w nadchodzącym sezonie obie drużyny spotkają się ze sobą w Ekstraklasie.

Warta Poznań w finale baraży o Ekstraklasę pokonała Radomiaka Radom 2:0. Niektórzy mówią, że były kontrowersje, ale dla mnie to w tej chwili nieistotne. Wielka piłkarska firma wraca do Ekstraklasy i ja jestem z tego powodu niezmiernie szczęśliwy. Mamy w końcu coraz więcej drużyn w najwyższej klasie rozgrywkowej, które są zasłużone dla polskiej piłki. Warta Poznań to dwukrotny mistrz Polski. „Warciarze” swoje lata chwały przeżywali dawno, dawno temu, ale nie można im zapominać zasług dla naszego futbolu.

14 maja 1995 roku – to wtedy po raz ostatni kibice oglądali Derby Poznania. Lech Poznań podejmował Wartę Poznań jako wielki faworyt tego spotkania. „Zieloni” sprawili jednak sensację i wygrali 2:1. Niestety kilka dni później pożegnali się z Ekstraklasą, bo po prostu w przekroju całego sezonu 1994/1995 spisywali się kiepsko.

Co ciekawe pierwszy pojedynek między tymi drużynami również wygrała Warta Poznań, a miało to miejsce w 1946 roku. Warta zwyciężyła wówczas 1:0. Mimo łącznie 25 oficjalnych pojedynków między tymi klubami z Poznania tylko 13 razy rywalizowały ze sobą w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Zazwyczaj lepsi okazywali się piłkarze Lecha, który ze wszystkich spotkań derbowych łącznie wygrali 14 meczów, 6 razy padał remis i 5 razy wygrywała Warta.

Derby Poznania nie są tak zaciekłą rywalizacją, jak Derby Krakowa, czy dawniej spotkania Legii Warszawa z Polonią Warszawa. Kluby z Poznania darzą się wzajemnym szacunkiem, co wielokrotnie podkreśla Lech Poznań w swoich mediach społecznościowych. Wychodzi na to, że najbliższa okazja do wymiany uprzejmości będzie miała miejsce 18 lub 19 września. To właśnie wtedy Lech Poznań na stadionie przy ul. Bułgarskiej ma się zmierzyć z Wartą Poznań.

Warto również podkreślić, że Warta Poznań dalej będzie rozgrywała swoje mecze domowe na stadionie w Grodzisku Wlkp. Remont na jej obiekcie w Poznaniu dalej trwa i nie jest jeszcze przystosowany do ekstraklasowych wymogów. Nie ukrywam, że będę kibicował starszej siostrze Lecha Poznań w nadchodzących rozgrywkach. Mam nadzieję, że 2-krotny mistrz Polski mimo bardzo niskiego budżetu zdoła utrzymać się w lidze i tym samym będziemy się delektować derbami Poznania więcej niż przez jeden sezon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *