26/04/2024

Sportowy Fanatyk

Strona dla fanów sportu. Znajdziesz tu kalendarium urodzinowe, aktualności, ciekawostki oraz wspomnienia z pamiętnych wydarzeń sportowych.

Norwegia z rekordem, Polska na końcu. Klasyfikacja medalowa igrzysk olimpijskich

2 min read

Igrzyska olimpijskie w Pekinie dobiegły końca. Całościowo nie ułożyły się one po myśli Polski. Zdobyliśmy tylko jeden „krążek” i zajęliśmy odległe miejsce w klasyfikacji medalowej. Zwyciężyła Norwegia, która zdobyła najwięcej złotych medali w historii.

Z jednej strony przed igrzyskami olimpijskimi w Pekinie wiedzieliśmy, że nie będzie kolorowo, jeśli chodzi o liczbę medali. Były nawet obawy, że z Chin Polska wróci bez żadnego „krążka”. Z drugiej strony chociażby łyżwiarze szybcy dali podstawy do tego, by sądzić, że któryś z nich stanie na podium. Ostatecznie dwukrotnie bliski szczęścia był Piotr Michalski. Angelika Wójcik oraz Kaja Ziomek z kolei na swoim koronnym dystansie – 500 metrów nie powaliły na kolana.

W pozostałych dyscyplinach mogliśmy wychwycić solidne występy Biało-Czerwonych, ale do podium trochę brakowało, więc jak trwoga to do skoczków narciarskich. Jedyny medal dla Polski wywalczył Dawid Kubacki, który zdobył brąz w rywalizacji na skoczni normalnej. Kamil Stoch z kolei był bardzo blisko medalu w konkursie na dużym obiekcie, zajmując 4. miejsce.

Brąz Kubackiego dał nam 27. miejsce w końcowej klasyfikacji medalowej ex aequo z Łotwą i Estonią. Wraz z tymi państwami znaleźliśmy się na szarym końcu. Pod względem liczby medali był to najgorszy występ od igrzysk w Nagano (1998), kiedy to nasi sportowcy nie wywalczyli żadnego „krążka”.

Podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie bank rozbiła Norwegia. Skandynawowie wywalczyli aż 37 medali, w tym 16 złotych, co jest rekordem olimpijskim w wydaniu zimowym. To oczywiście dało Norwegom pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej.

Drugie miejsce w klasyfikacji przypadło Niemcom, którzy w Pekinie dominowali na torze saneczkarsko-bobslejowym – 27 medali (12 złotych, 10 srebrnych i 5 brązowych). Podium uzupełniły Chiny – 15 medali (9 złotych, 4 srebrne i 2 brązowe).

Na igrzyskach w Pekinie co najmniej jeden medal wywalczyło 29 państw.